| csodobass.blog.hu | Zenei hírek | Koncertek | Fesztiválok | Zenekarok | Galériák | Lemezajánló | Klip | 100% Rock |

csodobass music

70 éves lenne Bencsik Sándor

2022. szeptember 25. - csodobass music

(1952. szeptember 15. – 1987. szeptember 23.) A szőke, göndör hajú, „Angyalarcúnak” is nevezett gitáros zárkózott természete nemegyszer indulatokkal teli belsőt takart; a sokszor indokolatlannak tűnő kemény dac elsősorban játékában nyilvánult meg. Öltözködési stílusa alaposan kirítt a rock and roll „kötelező” normáiból, rajta kívül nem jegyzett fel a szakirodalom olyan rockzenészt, aki gitárral a kezében, öltönyben, fényesre suvickolt cipőben, vasalt ingben állt volna színpadra. Ugyanakkor „rockerségét” senkinek nem jutott eszébe elvitatni. 

samu-gardonyi-2.jpg

Sigma együttes volt az első szárnycsapások színhelye, majd rövid időre a Nagy Feró -féle Beatrice sorait erősítette. Innen került 1973-ban a Gesarolba, amely hamarosan a szalonképesebbnek tűnő P.Mobil nevet vette fel. Miután a Taste – Same Old Story nótáját vizsga gyanánt sikeresen végigszólózta, a verdikt kimondatott: Bencsik Samu személyében megvan a nem kevésbé tehetséges Cziránku Sándor utódja. Szerencsés időszakban élt és alkotott, a koppintós éra a hetvenes évek közepére leáldozott. Alkotói munkássága nem kevesebb, mint huszonhét dalt eredményezett, melynek nagy része ma is a P.Mobil (és vele számos más formáció) műsorának gerincét képezi. Nevéhez fűződik a Rocktóber, a Kétforintos dal, a Menj tovább, az Utolsó cigaretta, a Miskolc – hogy csak a legismertebbeket említsük. Egyéni ízű, mástól markánsan megkülönböztethető hangszeres játéka az ország vezető gitárosává emelték, még akkor is, ha erről a hivatalos szervek nem nagyon akartak tudomást venni. Fehér Fender Stratocaster gitárja – akár példaképéé, Richie Blackmoore-é – mára legendává vált, eggyé forrt Bencsik Samu személyiségével.

 

A sokat emlegetett és sokak által mélyen utált Erdős doktor céltáblája Radics után a Fekete Bárányok zenekarai lettek. Hiába készült el a koncerteken alaposan bejáratott, legalább hat nagylemeznyi P.Mobil anyag, a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat kapui (leszámítva a három kislemezt) sokáig zárva maradtak az Örökmozgók előtt. Ha máshoz nem is nagyon értett, az „oszd meg és uralkodj!” örökérvényű elvét a „doktor” kiválóan tudta alkalmazni – sikerült is alaposan szétzilálnia megvetésének tárgyát, a P.Mobil sorait. 1980-ra a két nagyszerű muzsikus – Vikidál Gyula korábbi távozása után – meghallva az idők (Erdős dr.) szavát, lépett: méghozzá nagyot: Samu Cserháti Pityivel karöltve megalakítja a Pandora’s Boxot, ezzel új fejezetet nyitva a magyar rock történelmében. Az újabb hét év termése, beszámítva a Metal Company, majd a Bill és a Box Company mérsékelt sikerű formációit is – két kislemezzel, három nagylemezzel és egy koncertalbumon való részvétellel – huszonkét szerzemény.

 

Magánélete nem mondható éppen sikertörténetnek. Barátnőjének apja nehezményezte, hogy lánya egy rockzenésszel köti össze életét, ráadásul közös gyermekük szorosabbra is fűzte kapcsolatukat. Agresszív, durva fellépése miatt Samu és közte, állandósultak a viták, veszekedések. Minden valószínűség szerint ez is közrejátszhatott abban, hogy Samu 1987-ben illegálisan elhagyta az országot. Barátnőjével és kislányával előbb Svédországba disszidáltak, majd Ausztriában, Trausdorfban (Darázsfalva) egy menekülttáborban kaptak ideiglenes elhelyezést. Itt talált rájuk „apósa”, aki azzal a céllal érkezett, hogy lányát és unokáját Magyarországra vigye. Ami ezután történt, pontosan nem rekonstruálható. Szemtanúk szerint az emeleti fürdőbe berontott egy feldúlt arcú, szőke fiatalember, aki bőrdzsekijét kidobta a nyitott ablakon, majd fejjel előre maga is utána ugrott. Teste közvetlenül a babakocsiban fekvő kislánya mellett csapódott a láger betonjára…

A P.Box még Radics Béla hasonlóan értelmetlen és tragikus halálára írta meg a magyar rocktörténelem egyik leghatásosabb darabját Zöld, a bíbor és a fekete címmel. Samu a szívét is belegitározta a darabba. 1995-ben az újjá alakult P.Mobil összeverbuválja Bencsik egykori kiváló énekeseit, hogy 23 év elteltével új verzióban, Samura szabott két új versszakkal kibővítve a négy rock-tenor is sikerre vihesse a rockhimnuszt. Az emlékdal még abban az évben (Varga Miklóstól, Vikidál Gyulától, Billtől és Tunyótól, együtt (először és utoljára) élőben szólal meg a Samu emlékére rendezett Petőfi Csarnok-beli koncerten. 

Bencsik Sándor még Radics életkorát sem érte el, a földi létben mindössze 35 évet adott neki a Sors. Schuster Lóránt nyilatkozata szerint „Samu angolul gitározott, és magyarul halt meg”.

A fotókat Schuster Lóránt archívumából kaptuk.

(forrás és képek: Rockinform magazin)

A bejegyzés trackback címe:

https://csodobass.blog.hu/api/trackback/id/tr9717935742

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2022.09.25. 12:28:50

Szép mementó.

Legjobb ismereteim szerint tk az István, a király rockopera számos híres riffje is az ő munkássága.
süti beállítások módosítása