Cikksorozatunk hatodik részében a Magyar Zene Háza koncerttermének és előadótermének hatásvilágítási rendszereit és videórendszereit mutatjuk be. Mindkét terem látványos belsőépítészeti megoldásokkal rendelkezik, a hatalmas egybefüggő üvegfalak különleges atmoszférát teremtenek a nézők számára. Nappal a közönség soraiban ülve olyan érzésünk van, mintha csak a fák lombjai közt ücsörögnénk. Éjszaka lélegzetelállító hátteret kölcsönöznek a produkcióknak a kivilágított épületek és a park. Ebben a környezetben üzemelnek az általunk tervezett és telepített hatásvilágítási és videórendszerek.
A koncertterem és az előadóterem hatásvilágítási rendszerei
Az előadóterem, valamint a rendezvényterem megvilágításához a mai kor zenei színpadjainak, komoly és könnyűzenei koncertjeinek kapcsán elvárt látványvilág létrehozásához szükséges technikai igényeit vettük alapul, a rendelkezésünkre álló lehetőségek maximális kihasználása mellett.
Mivel a koncertterem változtatható színpad elrendezésű, széles tartományban variálható világítási pozíciók kerültek kivitelezésre. A DMX protokollt kiszolgáló kábelezésen kívül kiépítésre került egy ArtNet hálózat is, lehetőséget biztosítva a jelen és jövőbeli korszerű világítási eszközök maximális kihasználhatóságára.
A fényvezérlő pultok az intézmény igényeit figyelembe véve a legkorszerűbb multifunkciós típusok, széles felhasználási tartománnyal, személyre szabható felületekkel, valamint Wi-Fi-n keresztüli távvezérlési lehetőséggel. A fő fényvezérlő pult 2×512 tetszőleges csatornaszámmal rendelkező eszköz kezelésére alkalmas.
A vezérlőpultok a kezelő számára könnyen áttekinthetők és kezelhetők, alkalmasak az előadásokhoz szükséges világítási beállítások tárolására, valamint azok visszajátszására.
Az erősáramú teljesítmény vezérlő áramkörök is a multifunkcionalitás és a variálhatóság szellemében kerültek kialakításra, a játékterek megvilágítására korlátlan variációt biztosítva.
A koncertterem és az előadóterem videórendszerei
Mindkét teremben projektorok biztosítják a megjelenítést. A termek világosak, a vásznak nagy méretűek, így nagy fényerejű projektorok kerültek telepítésre. A videóátviteli rendszer többek között biztosítja a vezérlőtermek kapcsolatát a színpadi csatlakozófelületekkel, a géptermekkel, a tolmácshelyiségekkel, valamint alkalmas a PTZ kamerák és a vetítővászon vezérlésére. A videójelek digitálisan kerülnek továbbításra, a rendszer a broadcast környezethez könnyen illeszthető.
A termek audiovizuális eszközei LAN-on keresztül a létesítmény QSC Q-Sys rendszerének segítségével vezérelhetők táblagéppel, vagy fali vezérlőkkel is.
INTERTON Group – Szenvedéllyel megalkotjuk, amit megálmodtál
Cikksorozatunk következő részében az állandó kiállítás audiovizuális rendszereit fogjuk bemutatni.
A Magyar Zene Háza (1. rész) – Bevezető
A Magyar Zene Háza (2. rész) – Épülethangosítás
A Magyar Zene Háza (3. rész) – Helyi audiovizuális rendszerek
A Magyar Zene Háza (4. rész) – Az előadóterem hangrendszere
A Magyar Zene Háza (5. rész) – A koncertterem hangrendszere
(forrás és képek: Music Media Magazin)